V Kafe Pragovka jsme oslavili nový lunární rok (tygra) a podpořili divočinu.

Několik dnů po příchodu nového lunárního roku jsme v kavárně uspořádali tématickou oslavu v asijském stylu. Cílem bylo se dobře pobavit, vydatně najíst a napít, přiblížit některé aspekty zejména vietnamské tradice i českým hostům a finančně i osvětově podpořit ochranu divokých tygrů – zvířete, které je emblémem celého nadcházejícího roku.

P2040439

Oslavy nového roku (ve Vietnamu - rodišti majitelky kavárny - známy jako Tết ) jsou v celé Asii vždy opulentní a proto jsme ani my v kavárně při přípravě programu nezaháleli. Hosty u vstupu vítal welcome-drink a improvizovaný oltář s rituálními předměty, vonnými tyčinkami a artefakty přinášejícími blahobyt a štěstí. Všude po lokále se povalovaly stohy papírových napodobenin papírových peněz vysokých nominálních hodnot pro přivolání bohatství. Lidé mohli celý večer a noc utrácet za míchané nápoje, z nichž dva byly na akci nově představeny a zavedeny do stálé nabídky na následující měsíce:
tygří mast a tygří krev.

 

P2040546

Jídlo pro hosty bylo zajištěno vietnamským cateringem studených i teplých pokrmů, které byly servírovány v hlavním prostoru kavárny mezi dekoracemi kvetoucích sakur a bezpočtu papírových lampionů. Ty rozbily kýčovou malebností typicky industriálně strohý a neutrální interiér Pragovky, která se na toto období převlékla do barevnějšího hávu.

Návštěvníci se mohli v zadní části kavárny dozvědět více o problematice ohrožení a ochrany volně žijících tygrů. Na akci dorazili prezentovat své ochranářské úsilí dobrovolníci české neziskové organizaci Altaica, kteří podporují program na záchranu tygrů ussurijských, největšího a nejsevernějšího poddruhu této ohrožené šelmy. Poutavá beseda přiblížila hostům tématiku a možnosti, jak se k ochraně tygrů přidat – například účastí na akci Běh pro tygry.

P2040538


Následovala krátká, leč intenzivní a dechberoucí venkovní ohňová show profesionálního artisty z Blackout Paradox, který svými žhavými proprietami rozzářil celý areál i noční nebe. 

IMG_4162

 

Později se risku- i ziskuchtiví hosté mohli zapojit do probíhající tomboly, která kynula výhrami nejen čínských sáčkových polévek, ale též praktických předmětů či speciální edice piva organizace Altaica, knížkami a předměty s vietnamskou tématikou či velikánskou nástěnnou omalovánkou s Opičím králem od českých tvůrců z omaluj.to, kteří nám na večer několik omalovánek pro děti i dospělé vstřícně věnovali.

P1010977

 

Pomyslným zlatým hřebem večera (minimálně pro zadýchané a upocené protagonisty) byl dračí tanec v tradičních maskách
z Vietnamu. Osmero „tanečníků“ ztvárnilo symbolický souboj dvou mytologických bytostí přímo v prostoru mezi desítkami přihlížejících diváků.

IMG_4189

Posledním bodem organizovaného programu bylo úvodní rozehřívací vystoupení obligátního karaoke, které si na vietnamský duet vystřihla majitelka kavárny Ha Thanh se svým českým přítelem a to v odvážné choreografii. Později následovali další odvážlivci na hity české, americké i ruské.

P1011017

Večírek končil až v ranních hodinách a věříme, že se může na půdě Kafe Pragovka stát každoroční lunární tradicí.

Tygrů zbývá ve volné přírodě přibližně 3 500 posledních jedinců. Do velké míry kvůli úbytku přirozeného prostředí a také cílenému lovu pro trofeje a jako zdroj surovin pro tradiční medicínu. Výtěžek z akce - 10 500 Kč – jsme proto věnovali neziskové organizaci Altaica pro terénní podporu tygrů na Dálném Východě.

 

Děkujeme všem dorazivším hostům a také partnerům, kteří se na organizaci oslavy podíleli.

 

Text: Arthur F. Sniegon

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení