V Kafe Pragovka jsme oslavili nový lunární rok (tygra) a podpořili divočinu.

Několik dnů po příchodu nového lunárního roku jsme v kavárně uspořádali tématickou oslavu v asijském stylu. Cílem bylo se dobře pobavit, vydatně najíst a napít, přiblížit některé aspekty zejména vietnamské tradice i českým hostům a finančně i osvětově podpořit ochranu divokých tygrů – zvířete, které je emblémem celého nadcházejícího roku.

P2040439

Oslavy nového roku (ve Vietnamu - rodišti majitelky kavárny - známy jako Tết ) jsou v celé Asii vždy opulentní a proto jsme ani my v kavárně při přípravě programu nezaháleli. Hosty u vstupu vítal welcome-drink a improvizovaný oltář s rituálními předměty, vonnými tyčinkami a artefakty přinášejícími blahobyt a štěstí. Všude po lokále se povalovaly stohy papírových napodobenin papírových peněz vysokých nominálních hodnot pro přivolání bohatství. Lidé mohli celý večer a noc utrácet za míchané nápoje, z nichž dva byly na akci nově představeny a zavedeny do stálé nabídky na následující měsíce:
tygří mast a tygří krev.

 

P2040546

Jídlo pro hosty bylo zajištěno vietnamským cateringem studených i teplých pokrmů, které byly servírovány v hlavním prostoru kavárny mezi dekoracemi kvetoucích sakur a bezpočtu papírových lampionů. Ty rozbily kýčovou malebností typicky industriálně strohý a neutrální interiér Pragovky, která se na toto období převlékla do barevnějšího hávu.

Návštěvníci se mohli v zadní části kavárny dozvědět více o problematice ohrožení a ochrany volně žijících tygrů. Na akci dorazili prezentovat své ochranářské úsilí dobrovolníci české neziskové organizaci Altaica, kteří podporují program na záchranu tygrů ussurijských, největšího a nejsevernějšího poddruhu této ohrožené šelmy. Poutavá beseda přiblížila hostům tématiku a možnosti, jak se k ochraně tygrů přidat – například účastí na akci Běh pro tygry.

P2040538


Následovala krátká, leč intenzivní a dechberoucí venkovní ohňová show profesionálního artisty z Blackout Paradox, který svými žhavými proprietami rozzářil celý areál i noční nebe. 

IMG_4162

 

Později se risku- i ziskuchtiví hosté mohli zapojit do probíhající tomboly, která kynula výhrami nejen čínských sáčkových polévek, ale též praktických předmětů či speciální edice piva organizace Altaica, knížkami a předměty s vietnamskou tématikou či velikánskou nástěnnou omalovánkou s Opičím králem od českých tvůrců z omaluj.to, kteří nám na večer několik omalovánek pro děti i dospělé vstřícně věnovali.

P1010977

 

Pomyslným zlatým hřebem večera (minimálně pro zadýchané a upocené protagonisty) byl dračí tanec v tradičních maskách
z Vietnamu. Osmero „tanečníků“ ztvárnilo symbolický souboj dvou mytologických bytostí přímo v prostoru mezi desítkami přihlížejících diváků.

IMG_4189

Posledním bodem organizovaného programu bylo úvodní rozehřívací vystoupení obligátního karaoke, které si na vietnamský duet vystřihla majitelka kavárny Ha Thanh se svým českým přítelem a to v odvážné choreografii. Později následovali další odvážlivci na hity české, americké i ruské.

P1011017

Večírek končil až v ranních hodinách a věříme, že se může na půdě Kafe Pragovka stát každoroční lunární tradicí.

Tygrů zbývá ve volné přírodě přibližně 3 500 posledních jedinců. Do velké míry kvůli úbytku přirozeného prostředí a také cílenému lovu pro trofeje a jako zdroj surovin pro tradiční medicínu. Výtěžek z akce - 10 500 Kč – jsme proto věnovali neziskové organizaci Altaica pro terénní podporu tygrů na Dálném Východě.

 

Děkujeme všem dorazivším hostům a také partnerům, kteří se na organizaci oslavy podíleli.

 

Text: Arthur F. Sniegon